Wycieczka KUTNA HORA

Drodzy Mieszkańcy, serdecznie zapraszamy na trzecią wycieczkę organizowaną przez Radę Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek.

5.10.2019 – KUTNA HORA

Zapisy: Maria Kostrzewa-Żołnierz tel. +48 603 915 064
Więcej info: https://www.facebook.com/events/738778073232829/

CENA : 50 zł/os

Cena obejmuje:
– opieka pilota-przewodnika
– przejazd autokarem
– ubezpieczenie NWW i KL

Uwaga! poszukujemy wolontariusza do pomocy na wycieczce osobie o ograniczonych możliwościach chodzenia. Wolontariusz nie ponosi kosztów wycieczki, szczegóły u organizatorki.

Ramowy program wycieczki:
Wyjazd z Wrocławia w godzinach porannych, przyjazd do Kutnej Hory średniowiecznego miasteczka słynącego z historycznych kopalni srebra wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zwiedzanie rozpoczynamy od Kaplicy Czaszek – nietypowej świątyni, której dekoracje stanowią kości pochodzące z 40 000 szkieletów ofiar epidemii Czarnej Śmierci z XIV wieku oraz wojen husyckich. Żyrandole, kapliczki i ołtarze są wykonane z czaszek i kości ofiar zmarłych. Jest to jedna z czterech tego typu kaplic w Europie a druga co do wielkości w Czechach.

Następnie udajemy się do Katedry Św. Barbary – jednego z najpiękniejszych gotyckich kościołów w Czechach.

Kolejną niezwykłą atrakcją jest Zamek Hradek i kopalnia srebra. Zobaczymy tam wystawy na temat archeologii, geologii, historii Kutnej Hory oraz zamku, a także numizmatykę oraz życie w „srebrnych czasach”. Zobaczymy także proces wydobycia i obróbki srebra, włącznie z wejściem do średniowiecznych kopalnych podziemi. Każdy zwiedzający na czas przejścia otrzymuje kask i lampę górniczą.

Następnie zostawiamy do Państwa dyspozycji czas wolny około 1 h, który można przeznaczyć na obiad i zakup pamiątek.

W trakcie wycieczki zapraszamy na krótki na spacer po urokliwych bardzo krętych uliczkach tego górniczego miasta, gdzie zobaczymy między innymi świetnie zachowaną studnię z XV wieku, podejdziemy do budynku mennicy gdzie był wykuwany słynny Grosz Praski i zobaczymy kolumnę morową.

Uwaga: Na wyjazd do Czech wszyscy uczestnicy wycieczki muszą posiadać przy sobie ważne dokumenty (dowód osobisty lub paszport).