Koniec analogowej telewizji naziemnej we Wrocławiu!

Od dziś na terenie Wrocławia i okolic z telewizyjnych nadajników naziemnych można odbierać wyłącznie sygnał cyfrowy. Przejście z sygnału analogowego na cyfrowy ma na celu polepszenie jakości obrazu i dźwięku, a także zwiększenie oferty bezpłatnych kanałów telewizyjnych.Odbiór CyfrowyW związku z IV etapem wyłączania sygnału analogowego, dostęp do naziemnych kanałów nadawanych w systemie analogowym utracili mieszkańcy kilku województw w tym woj. dolnośląskiego. Aby nadal móc odbierać naziemną telewizję należy:

  • W telewizorach z tunerem cyfrowym (prawie wszystkie „płaskie telewizory”): Za pomocą menu telewizora wyszukać automatycznie lub ręcznie (kanały dla Wrocławia – nadajnik RTON Ślęża: 25, 58, 64).
  • W przypadku telewizorów nie posiadających tunera cyfrowego należy dokupić zewnętrzny tuner STB zgodny ze standardem podyktowanym przez ustawę prawo telekomunikacyjne:
    • wizja: obsługę formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC)
    • fonia: obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dokólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Zmiany w odbiorze kanałów TVP

W związku z rozpoczęciem emisji „trzeciego multipleksu” z RTON Ślęża oraz zmianami parametrów emisji z Żurawiny osoby, które już odbierają sygnał naziemnej telewizji cyfrowej by móc oglądać kanały Telewizji Polskiej powinny w swoich telewizorach ponownie wyszukać kanał 25.

Zmiany te dotyczą wyłącznie osób odbierających telewizję „drogą naziemną”. Zmiany te nie dotyczą abonentów sieci kablowych oraz platform satelitarnych. Więcej o cyfryzacji telewizji można dowiedzieć się ze stron internetowych: cyfryzacja.gov.pl i cyfrowa-tv.eu a także dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800 007 788 (czynna w godz. od 8.00 do 20.00, w dniach 20-26 kwietnia od godz. 8.00 do 22.00, w dniu wyłączenia telewizji analogowej tj. 22 kwietnia od godz. 6.00 do 24.00).